Rozhovor s Michalom Tomanom: Ako sa vyvíja profesia v nábore zamestnancov

Vývoj profesie z hľadiska náboru zamestnancov prešiel za posledné roky výraznými zmenami. O tom, aké sú v rámci tejto témy súčasné trendy a výzvy, ale aj o tom, aké kľúčové zručnosti by mal úspešný recruiter ovládať, sme sa porozprávali s Michalom Tomanom, hľadačom talentov a manažérskym partnerom spoločnosti Engage Advisory.

Ako dlho sa už venuješ recruitingu a prečo si sa rozhodol pre túto profesiu? 

Celkem 15 let. V náboru jsem se ocitnul náhodou. V roce 2004, kdy jsem do této oblasti vstupoval, byl moderní nábor v plenkách, ale lákalo mě připojit se k oboru, který měl největší rozvoj stále před sebou. Navíc se mi velmi líbila komplexita, kterou už tehdy nábor obsahoval – tj. vyhledávat kandidáty a starat se o ně, komunikovat s hiring managery, ovlivňovat směřování firmy tím, koho do ní vpustíme. Oproti roku 2004 je ale dnešní recruitment ještě několikrát komplexnější a náročnější, protože nám do něj výrazně vstupují technologie, sociální sítě, prohlubuje se nedostatek kandidátů, mění se chování kandidátů a v návaznosti na to i naše přístupy. 

Vidíš nejaké zmeny v tom ako sa robil recruiting na začiatku tvojej kariéry a teraz?

Ano, výrazný. Dříve velmi dobře fungovala inzerce, stačilo zainzerovat pozici a potom už jen třídit životopisy a na základě pohovorů vybrat vhodného kandidáta. Dnes se efektivita inzerce velmi výrazně snížila a nelze už jen pasivně čekat, že nám nějaký ten životopis spadne do klína. Recruiter musí být daleko aktivnější a sám kandidáty vyhledávat, oslovovat a svou nabídkou být schopný se odlišit od ostatních a zaujmout. Oblast náboru se nám také poměrně silně rozšířila, jelikož dnes už máme specializované týmy na sourcing (vyhledávání kandidátů), recruitment, HR marketing, employer branding a je pravda, že není příliš reálné, aby všechny tyto oblasti efektivně zvládnul jeden člověk, jak tomu bývalo dříve.

Ktoré sú podľa teba kľučové schopnosti a zručnosti rekruitéra?

Schopnost se učit a myslet jinak než ostatní. Hlavně v posledních třech letech prodělal recruitment natolik zásadní změny, že fakt, že je někdo v tomto oboru 20 let už není tak velkou výhodou, jak bývalo. Trh se bude nadále vyvíjet, bude se nadále měnit chování kandidátů, budou přicházet nové metodiky. Existuje spousta předpovědí, jak bude náš obor vypadat za pět nebo deset let, ale nejlepší přípravou na toto období je, abychom se snažili nasávat novinky z trhu, četli, vzdělávali se a zkoušeli nové věci. Je třeba experimentovat, být odvážný a nebát se dělat věci jinak. Pokud budeme jen kopírovat to, co dělají ostatní, nikdy nebudeme první.

Čo ti pomohlo alebo pomáha najviac sa zdokonaľovať vo svojej profesii?

Poslouchám hodně podcastů, koukám na videa, hodně čtu. Prostě mám oči otevřené a snažím se hodně inspirovat i v jiných oborech. Dnes vidíme, že je recruitment výrazně ovlivněn marketingem, product managementem, technologiemi. V těchto oblastech existuje spousta zajímavé inspirace, která se dá velmi úspěšně přenést do náborů. Možná mám i velké štěstí v tom, že se pohybuji mezi hlavními světovými influencery z recruitmentu. Neustále vyhledávám zajímavý obsah pro HR & recruitment konferenci EVOLVE! Summit, kterou každoročně v Brně pořádáme a tím pádem mám možnost diskutovat své myšlenky s lidmi jako je Johnny Campbell, Greg Savage, Bill Boorman, Jim Stroud, Hung Lee atd.

Ktoré sú podľa teba najväčšie výzvy dnešného rekruitéra? 

Najít si ten správný poměr mezi technologiemi a lidskostí. Některé firmy se až příliš vrhají do náruče chatbotů, Inmailů, AI a recruitment se začíná trochu odlidšťovat. Nechápejte mě špatně, nejsem proti technologiím, ba naopak. Musíme si ale uvědomit, že pokud se pohybujeme na trhu, kde jsou všichni zaměstnaní a práci urgentně nepotřebují, o to více se musíme zaměřit na kvalitní candidate experience. Používejme technologie, ale jen ve správných okamžicích. Kandidát, který chce udělat zásadní životní krok a chce práci změnit, nebude chtít celé výběrové řízení komunikovat s chatbotem nebo s recruiterem přes e-maily. Je to právě osobní komunikace, která mezi lidmi buduje vztahy a ty pro nábor potřebujeme.

Máš nejaký odkaz alebo rady pre začínajúcich rekrutérov?

Určitě, my sami se snažíme do HR komunity přinášet hodně nové inspirace skrz platformu EVOLVE! Events, do které patří konference EVOLVE! Summit, školení EVOLVE! Masterclass, online rozhovory EVOLVE! Stories, nově budeme spouštět i meet-upy EVOLVE! Meet, které se určitě časem objeví i na Slovensku.

Já osobně pak rád sleduji:

https://www.recruitingbrainfood.com/

https://www.chadcheese.com/

https://rfpodcast.com/

http://josematej.libsyn.com/

Momentálne pre túto spoločnosť niesú žiadne hodnotenia